Utrata bliskiej osoby to zawsze trudne doświadczenie, a konieczność załatwiania formalności spadkowych może dodatkowo potęgować stres i smutek.
Szczególnie skomplikowane bywa dziedziczenie majątku po osobie, która zmarła w innym kraju Unii Europejskiej. W takiej sytuacji niezbędne może okazać się europejskie poświadczenie spadkowe (EPS).
Dokument ten potwierdza prawa spadkowe i ułatwia dopełnienie formalności w kraju, w którym spadkodawca miał ostatnie miejsce zamieszkania. Proces wydawania europejskiego poświadczenia spadkowego może być przeprowadzony przez kancelarię notarialną.
Kancelaria Notarialna Kinga Caruso oferuje kompleksową pomoc w uzyskaniu europejskiego poświadczenia spadkowego. Zaufaj naszemu doświadczeniu i profesjonalizmowi w tych trudnych chwilach.
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń: +48 608 463 653
Europejskie poświadczenie spadkowe to dokument urzędowy, który potwierdza prawa do spadku po osobie zmarłej w innym kraju Unii Europejskiej. Jest wydawany na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie utworzenia europejskiego poświadczenia spadkowego. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego wprowadza jednolite zasady dotyczące dziedziczenia w całej Unii Europejskiej.
Poświadczenie to jest przeznaczone dla:
- spadkobierców ustawowych i testamentowych,
- zapisobierców,
- wykonawców testamentu,
- zarządców spadku.
Europejskie poświadczenie spadkowe jest niezbędne, gdy zachodzi potrzeba wykazania tytułu prawnego do spadku w innym kraju UE, np. w celu przeprowadzenia postępowania spadkowego, przerejestrowania, sprzedaży pojazdu lub nieruchomości, czy chociażby wypłaty środków z rachunku bankowego zmarłej osoby.
Rozporządzenie za właściwe przyjmuje prawo miejsca zwykłego pobytu w chwili śmierci, a nie prawo państwa obywatelstwa. Jako uzasadnienie przyjęto fakt, że pokrywa się ono z centrum interesów zmarłego i często z miejscem, w którym położona jest większość jego majątku spadkowego.
Warto pamiętać, że EPS to nie to samo, co akt poświadczenia dziedziczenia. Akt poświadczenia dziedziczenia jest wydawany w Polsce i potwierdza nabycie spadku przez spadkobierców, którzy posługują się nim na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Natomiast europejskie poświadczenie spadkowe jest dokumentem, który jest uznawany we wszystkich państwach członkowskich UE. Sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza w Polsce jest kluczowe dla potwierdzenia praw spadkobierców oraz dla dalszych działań związanych z dziedziczeniem. Wydanie Europejskiego Poświadczenia Spadkowego zwykle następuje w oparciu o wydany w pierwszej kolejności Akt Poświadczenia Dziedziczenia.
Europejskie poświadczenie spadkowe jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy:
- spadkodawca miał ostatnie miejsce zwykłego pobytu w innym kraju UE i dokonał wyboru prawa polskiego,
- spadek obejmuje majątek znajdujący się w kilku krajach UE,
- spadkobiercy mieszkają w różnych krajach UE.
Posiadanie EPS znacznie ułatwia załatwianie formalności spadkowych w innym kraju UE, ponieważ dokument ten jest uznawany przez wszystkie państwa członkowskie.
EPS może wydać notariusz lub sąd w kraju członkowskim UE, w którym spadkodawca miał ostatnie miejsce zwykłego pobytu. W Polsce poświadczenie to wydają notariusze i sądy. Notariusz będzie mógł przystąpić do wydania Europejskiego Poświadczenia Spadkowego po sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia. Dokument ten pozwala na sprawniejsze wykazywanie tytułu prawnego w innych krajach UE.
Aby uzyskać europejskie poświadczenie spadkowe, należy złożyć wniosek do właściwego organu. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające zgon spadkodawcy, jego ostatnie miejsce zwykłego pobytu oraz prawa do spadku.
W przypadku dziedziczenia z elementem zagranicznym istnieje możliwość wyboru prawa właściwego. Spadkodawca może w testamencie określić, jakiego prawa życzy sobie zastosować do całości sprawy spadkowej. Spadkodawca może dokonać wyboru prawa państwa, którego obywatelstwo posiada, i to w chwili dokonywania wyboru lub w chwili śmierci. W braku takiego oznaczenia stosuje się prawo państwa, w którym spadkodawca miał ostatnie miejsce zwykłego pobytu.
Koszty uzyskania EPS zależą od kancelarii notarialnej lub sądu, do którego złożymy wniosek. W Kancelarii Notarialnej Kinga Caruso oferujemy konkurencyjne ceny i indywidualne podejście do każdego klienta. W przypadku Europejskich Poświadczeń Sądowych, w ofercie posiadamy pełnomocnictwa dwujęzyczne, co znacznie usprawnia i przyspiesza proces przeprowadzenia procedury spadkowej, a przede wszystkim ogranicza koszty, szczególnie w przypadku większej liczby spadkobierców.
Europejskie poświadczenie spadkowe i stwierdzenie nabycia spadku to dwa różne dokumenty, które służą potwierdzeniu praw do spadku. Stwierdzenie nabycia spadku jest wydawane przez sąd i potwierdza, kto nabył spadek po spadkodawcy. Natomiast europejskie poświadczenie spadkowe jest dokumentem unijnym, który potwierdza prawa do spadku i jest uznawany we wszystkich państwach członkowskich UE z wyjątkiem Danii i Irlandii.
W sytuacji, gdy spadek obejmuje majątek znajdujący się w kilku krajach UE, konieczne jest uzyskanie europejskiego poświadczenia spadkowego. Natomiast w przypadku, gdy spadek obejmuje tylko majątek w Polsce, wystarczające jest uzyskanie stwierdzenia nabycia spadku.
Koszt uzyskania EPS zależy od kancelarii notarialnej lub sądu. W Kancelarii Notarialnej Kinga Caruso oferujemy konkurencyjne ceny i indywidualne podejście do każdego klienta.
Aby uzyskać certyfikat, należy złożyć wniosek do właściwego organu w kraju członkowskim UE, w którym spadkodawca miał ostatnie miejsce zwykłego pobytu. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające zgon spadkodawcy, jego ostatnie miejsce zwykłego pobytu oraz prawa do spadku.
Europejskie poświadczenie spadkowe nie zastępuje stwierdzenia nabycia spadku.
Kancelaria Notarialna Kinga Caruso to doświadczony notariusz, który specjalizuje się w sprawach spadkowych. Oferujemy kompleksową pomoc w załatwianiu formalności związanych z dziedziczeniem, w tym w uzyskaniu EPS.
Zaufaj naszemu doświadczeniu i profesjonalizmowi. Pomożemy Ci przejść przez wszystkie etapy procedury i uzyskać niezbędne dokumenty. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na spotkanie.
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń: +48 608 463 653
Europejskie poświadczenie spadkowe to ważny dokument dla osób dziedziczących majątek po osobie zmarłej w innym kraju Unii Europejskiej. Ułatwia on załatwianie formalności spadkowych i potwierdza prawa do spadku w większości państwach członkowskich UE. Czynności związane z otrzymywaniem tego dokumentu podlegają instancyjnej kontroli sądu, co podkreśla znaczenie formalności i legalności w całym procesie dziedziczenia.
Jeśli potrzebujesz pomocy w uzyskaniu europejskiego poświadczenia spadkowego, skontaktuj się z Kancelarią Notarialną Kinga Caruso. Pomogę Ci przejść przez wszystkie etapy procedury.